EFC

Fundator

Andrzej Czernecki (1939-2012)

Syn Romana Czerneckiego, założyciel Fundacji EFC. Znany przedsiębiorca, wizjoner, twórca firmy HTL – jednego z najbardziej liczących się producentów sprzętu laboratoryjnego na świecie.

Realizując ideę swojego ojca, przez wiele lat pomagał młodym zdolnym ludziom. W 2009 roku zamienił swój majątek w fundusz wieczysty, dzięki któremu mógł powołać do życia instytucję wspierającą edukację i rozwój młodzieży w całej Polsce - Fundację EFC.

Andrzej Czernecki był jednym z czołowych polskich biznesmenów. Osiągnął sukces, który trudno w Polsce powtórzyć – zawojował ponad połowę światowego rynku w specjalistycznej dziedzinie sprzedaży precyzyjnych urządzeń niezbędnych do podstawowych analiz medycznych. Były to urządzenia, które sam opracował, opatentował i wyprodukował, w warunkach globalnej konkurencji; tego w Polsce nikt wcześniej nie osiągnął.

Andrzej Czernecki ukończył Wydział Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jako pracownik naukowy tej uczelni przebywał na stypendium w Austrii. Wrócił do Polski z propozycją rozeznania się w polskich realiach rynkowych. Wkrótce powierzono mu, jako przedstawicielowi firmy, rynek polski i radziecki.

W 1980 r. założył własną firmę - Plastomed. Perypetie z jej prowadzeniem były typowe dla tamtych czasów, ale nie zniechęciły go. Firma przekształciła się w HTL (High Tech Lab) i z roku na rok stawała się coraz większa, zatrudniając prawie tysiąc pracowników. Powstały też związane z nią spółki w Austrii i Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwa Andrzeja Czerneckiego przejęły swojego największego konkurenta w Szwecji.

Udzielając w 2009 r. wywiadu dziennikarce „Gazety Wyborczej”, Andrzej Czernecki tak opowiadał o swoich planach na przyszłość w kontekście rozwoju swojej firmy: „Co zrobię? Wycofam się z tej działalności i z biznesu w ogóle. Dlaczego? Efekt głębszych przemyśleń życiowych. Czy wyścig o kolejne segmenty rynku, pojedynki marketingowe, optymalizacja produkcji – mają być sensem dalszego życia? Źródłem największej satysfakcji? Czas na spokojną refleksję, zwolnienie, zajęcie się czymś całkiem innym, co przyniesie więcej przyjemności. Bo w pewnym momencie życia warto zająć się spełnianiem własnych marzeń”.

W 2008 roku Andrzej Czernecki postanowił uruchomić fundusz stypendialny imienia swojego ojca. Plany te urzeczywistniły się w 2009 roku, kiedy powołał do życia Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC.

Andrzej Czernecki zmarł 18 maja 2012 roku po długiej walce z rakiem. Został pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach. Jego pracę i zamiłowanie do filantropii kontynuują synowie – Igor i Andrzej Jr. Czerneccy.