Przejdź do treści Szukaj
Co robimy?

Stypendyści

Stypendyści - to oni są motorem działań Fundacji EFC. To młodzi ludzie z małych miejscowości, którzy mają potencjał, by zostać wybitnymi Polakami. Każdy Stypendysta jest niepowtarzalną indywidualnością, osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach ogólnopolskich w pasjonujących go dziedzinach. A ponadto znajduje czas na rozwijanie swoich zainteresowań. Rekrutujemy ich w dwuetapowym procesie. Wybieramy tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, by spełniać swoje marzenia. Towarzyszymy w ich rozwoju.

województwo dolnośląskie

Adrian Słodziński

Wrocław

W liceum brałem udział w ITN z matematyki oraz w obozach matematycznych. Oprócz tego byłem uczestnikiem programu "Mistrzowie Matematyki" organizowanego przez EFC. Uczęszczałem także na zajęcia Studium Talent zarówno z matematyki, jak i fizyki, z których na zakończenie otrzymałem oceny odpowiednio 6 i 4. W 3 klasie udało mi się osiągnąć tytuł finalisty Olimpiady Matematycznej oraz zakwalifikować do II etapu Olimpiady Fizycznej. Obecnie studiuję mechanikę i budowę naszyn na wydziale mechanicznym na Politechnice Wrocławskiej, aby w przyszłości zostać konstruktorem, a w wolnych chwilach angażuję się w wolontariat (na stałe pomagam w nauce matematyki oraz w Narodowym Forum Muzyki).


województwo warmińsko-mazurskie

Aleksandra Chudzik

Olsztyn

Aleksandra Chudzik. W piłkę nożną lubiłam grać od najmłodszych lat. Już w podstawówce zaczęłam chodzić na dodatkowe zajęcia z W-F, gdzie zazwyczaj w graliśmy w piłkę nożną. Bardzo polubiłam tę dyscyplinę sportu. Często po szkole grywałam w piłkę na podwórku. Któregoś roku w naszej miejscowości powstał ,,orlik'' gdzie lubiłam przychodzić. Pewnego razu trener zaproponował mi , abym przyszła na trening. I tak się zaczęło. Regularnie uczęszczałam na treningi. Po jakimś czasie trener zawiózł mnie do Olsztyna, gdzie miały się odbyć powołania do kadry wojewódzkiej. Udało się. Ja i moja koleżanka dostałyśmy się do kadry. Co dwa tygodnie wyjeżdżałyśmy na zgrupowania. Po jakimś czasie trener, który zajmował się naszą kadrą , zaproponował mi, abym zaczęła trenować w Stomilu Olsztyn. Byłam bardzo dumna. Zawsze marzyłam, żeby pójść wyżej, do lepszej drużyny. Bardzo się cieszę, że teraz mieszkam w Olsztynie, ponieważ bez żadnych problemów mogę dalej cieszyć się moją pasją. Trenuję trzy razy w tygodniu oraz gram w meczach ligowych.

Marta Siwakowska

Olsztyn

Od ponad 5 lat jestem kibicem siatkówki, a od listopada 2015 roku mogę poznawać mecze dosłownie od szatni, dzięki temu, że jestem wolontariuszką na meczach Indykpolu AZS Olsztyn w Hali Urania. Jest to naprawdę wspaniałe zajęcie, bo łączy bardzo pożyteczne z jeszcze bardziej przyjemnym. Wolontariusze zjawiają się na hali jako pierwsi i wtedy wykonujemy nasze stałe do których należą m.in.: przygotowanie sali konferencyjnej, czy rozłożenie ścianek do wywiadów. Czasem trafią się też wyzwania takie jak zbudowanie choinki ze starych biletów… Oprócz tego na wielu meczach wykonujemy prace społeczne jak przeprowadzenie ankiety na temat wyglądu nowej elektrowni w Olsztynie, czy zebranie funduszy na rzecz Fundacji Skrzydła Anioła. Trudno nie wspomnieć o tym niesamowitym uczuciu, gdy stoi się obok Mistrza Europy/Świata/Olimpijskiego, którego do tej pory widziało się tylko w telewizji. Jest ono po prostu nie do opisania, tak jak to, że udało mi się zrealizować marzenie o wolontariacie w takim miejscu.


województwo śląskie

Julia Warecka

Bielsko-Biała

Julia Warecka, Stypendystka ucząca się w V Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku – Białej. Ma bardzo różnorodne zainteresowania. Niedawno została zwyciężczynią listopadowej edycji „Galerii jednego zdjęcia za zdjęcie a'la Julia Margaret Cameron. Obecnie przygotowuje się do wojewódzkiego etapu Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki. Trzymamy za Nią kciuki!


województwo pomorskie

Magdalena Zawadzka

Gdynia

Obecnie Alumn Fundacji EFC, członek zarządu Stowarzyszenia Alumni EFC. Magdalena Zawadzka była stypendystką Fundacji w latach 2011-2014. W tej chwili zajmuje się organizacją Wampiriady SGH – charytatywny projekt, który ma na celu szerzenie świadomości ludzi o istocie honorowego krwiodawstwa oraz umożliwienie im zasilenia grona krwiodawców. Magda może się pochwalić otrzymaniem Stypendium Rektora Szkoły Głównej Handlowej – dla najlepszych studentów oraz Stypendium Prymus Edukacyjnej Fundacji Przedsiębiorczości.

Ewa Chrapkiewicz

Gdynia

W zeszłym roku wraz z moimi kolegami z klasy zgłosiliśmy się do rekrutacji w projekcie teatralnym organizowanym przez Gdański Teatr Szekspirowski o nazwie Teatralny Pasjans. Zostaliśmy zakwalifikowani do projektu i mieliśmy przyjemność przez 3 miesiące pracować nad Weselem Stanisława Wyspiańskiego. Zwieńczeniem naszej pracy było wystawienie na deskach Teatru Szekspirowskiego naszej interpretacji Wesela a także udział u przeglądzie i obejrzenie występów pozostałych uczestników. Było to wspaniałe przedsięwzięcie i pozwoliło mi na wiele nowych doświadczeń.


województwo podkarpackie

Ewa Gierlach

Krosno

Ewa Gierlach pochodzi z Korczyny. Stypendystką EFC została w 2011 roku. W trakcie roku szkolnego 2011/2012 uzyskała tytuł Laureata VI Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego "Poszukiwanie Talentów", organizowanego przez Uniwersytet Warszawski. Obecnie studiuje na wydziale Fizyki Technicznej Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

Kamil Gmiterek

Krosno

Kamil Gmiterek pochodzi z Łukawicy. Stypendystą EFC został w 2013 roku. W roku szkolnym 2013/2014 Kamil został laureatem VI Ogólnopolskiej Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”, zwyciężył w zmaganiach o tytuł „Krośnieńskiego Mistrza Ortografii”, oraz uzyskał tytuł laureata w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym " Lwiątko". W roku szkolnym 2014/2015 Kamil uzyskał tytuł laureata w wojewódzkim Konkursie Matematycznym im. prof. Jana Marszała oraz tytuł laureata w Podkarpackim Konkursie Matematycznym im. Franciszka Leji. Hobby Kamila, to nauki ścisłe, humanistyczne, języki, a także pływanie, podróżowanie, dobry film, książka. W niedalekiej przyszłości chciałby studiować na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku związanym z matematyką i fizyką, jak choćby MISMaP (Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze).


województwo opolskie

Dawid Wojda

Opole

Interesuję się programowaniem. W przyszłości zamierzam pracować jako twórca gier komputerowych. Lubię też grać w gry RPG i strategiczne. Biorę udział w programie mentoringu, dzięki któremu mam szansę na współpracę z prawdziwym studiem tworzącym gry. Cenię sobie spokój i poczucie kontroli nad życiem. Wierzę, że dzięki solidnej pracy, jestem w stanie spełnić swoje marzenia. Mentor (Szymon Janus, Intermarum) tak wypowiedział się o Dawidzie: O współpracy z Dawidem mogę mówić w samych superlatywach. Nasz główny programista (tzw. "lead programmer") jest bardzo zadowolony z postępów Dawida i uważa, że w niektórych aspektach, które nie wymagają zaawansowanej matematyki przewyższa nawet praktykantów, którzy są absolwentami wyższych uczelni.


województwo małopolskie

Rafał Byczek

Kraków

Bardzo nie lubię mówić o sobie, ale jeżeli chodzi o kwestie naukowe, to nawet z chęcią. No cóż, jestem typowym człowiekiem, dla którego powstała tak piękna dziedzina nauki, jaką jest informatyka. To z tą gałęzią nauki od lat mam najwięcej wspólnego. Najpierw w liceum, dzięki Fundacji EFC, uczęszczałem do V LO Krakowie, do klasy z algorytmiką, a teraz na studiach na Uniwersytecie Jagielońskim. Nie byłoby informatyki bez jej dobrych podstaw matematycznych. Tak też zaczęła się moja przygoda, przez matematykę do informatyki. W liceum z chęcią startowałem w olimpiadach, z przedmiotów ścisłych, w których zdobyłem kilkukrotnie tytuł finalisty. Całe liceum aktywnie uczestniczyłem w różnych obozach i wyjazdach naukowych, związanych tematycznie z tymi dziedzinami. Aktualnie czuję się bardzo szczęśliwy, robię to co kocham - studiuję dwa kierunki na Uniwersytecie Jagiellońskim: Matematykę Teoretyczną i Informatykę Analityczną. W przyszłości nie wiem co będę robił. Cały czas rozważam dwie opcje, albo pracę jako informatyk, albo karierę naukową - czas pokaże, do czego mi bliżej.


województwo lubuskie

Joanna Malcherek

Zielona Góra

Joanna Malcherek pochodzi z Moch w powiecie Wolsztyńskim. Była Stypendystką EFC od 2012 do 2015 roku. Jej dewizą jest pomagać, leczyć, zgłębiać. Asia od zawsze interesowała się tym, co kryje się w ludzkim umyśle. Jako Stypendystka EFC oraz uczennica I LO w Zielonej Górze została laureatką psychologicznej olimpiady organizowanej przez wydawnictwo „Charaktery”. Finał odbył się w Warszawie i był objęty patronatem Minister Edukacji Narodowej. Obecnie Asia studiuje psychologię kliniczną we Wrocławiu oraz działa w stowarzyszeniu „Alumni”.


województwo lubelskie

Anna Spodymek

Lublin

Anna Spodymek pochodzi z Malinówki. Stypendystką EFC została w 2011 roku. W trakcie roku szkolnego 2012/2013 uzyskała tytuł Finalisty XLIV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego. Rok później zdobyła tytuł Laureata XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego. Reprezentowała Polskę na XIII Międzynarodowej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego w Moskwie gdzie zdobyła srebrny medal. Za szczególne osiągnięcia w nauce otrzymała list gratulacyjny od Minister Kluzik-Rostkowskiej. Obecnie studentka Ukrainistyki z j. angielskim i j. rosyjskim na Uniwersytecie Warszawskim, a także instruktorka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Weronika Saran

Lublin

Weronika Saran pochodzi z Adamowa. Stypendystką EFC została w 2011 roku. W trakcie edukacji w I LO w Lublinie uzyskiwała bardzo dobre wyniki w nauce. Z rąk dyrektora szkoły odebrała nagrodę dla najlepszego ucznia – humanisty. Jej marzeniem była nauka na studiach w Wielkiej Brytanii. Weronika zrealizowała swoje plany, studiuje kierunek Filmowy na Uniwersytecie w Warwick. Weronika pasjonuje się fotografią. Jej prace publikowane były w vogue.it, oraz w getinspired magazine, w Visual Artistry Magazine, beau nu magazine, ipress magazine i #Photography Magazine.


województwo kujawsko-pomorskie

Maciej Bartek Gorzechowski

Toruń

Maciej Gorzechowski pochodzi z Teodorowa w powiecie lipnowskim a obecnie studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie nauki w toruńskim Liceum Akademickim był finalistą Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Oprócz tego w ciągu jednego roku zdobył tytuł finalisty Olimpiady Geograficznej, Historycznej i tematycznej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego.